Czy warto dopłacać za ksenony?

Stoję przed zakupem nowego samochodu. Sprzedawca w salonie namawia mnie na ksenony, że auto bez xenona to o wiele gorsze oświetlenie a z takimi lampami jeżdżę w nocy 4 razy bezpieczniej, czy to wszystko racja? Czy warto dopłacać za ksenony?

Najgorsze, że dopłata jest naprawdę duża. Chodzi o Kie Carens. Nie da się po prostu kupić samych lamp ksenonowych. Xenon jest tylko w najdroższej wersji XL. A normalnie brałabym co najwyżej "L". Wersja XL jest przy silniku 2.0 GDI, który chce kupić 11 tysięcy złotych droższa.

Komentarz

• Warto mieć xenon. Jakbyś raz się przejechała samochodem drogą nieoświetloną w nocy dłuższą trasę z xenonem to potem zwykłe H4 wydawałby ci się zepsute.
  • Kolega wyżej ma racje. Xenony dają zdecydowanie lepszą widoczność i z pewnością opłaca się dopłacić. Zwiększa też to na pewno bezpieczeństwo jazdy wszystko widać zdecydowanie wyraźniej. Gdy już będziesz miał Xenony to na 100% będziesz z nich zadowolony. Ja posiadam takowe i już chyba nie mógłbym wrócić do starych świateł. Pozdrawiam ;).
  • Szczególnie w okresie jesienno zimowym warto mieć xenon. Jechałem jak pasażer w aucie, które miało tego typu reflektory i czułem się jakbym jechał na długich.
  • Warto bo w zwykłych raz że wypalają się odbłyśniki (np. Toyota Avensis II) to jeszcze żarówki ciągle padają. Przy xenonie nie masz tak, że nagle pada Ci żarówka i musisz brudzić rączki. Są objawy w postaci słabszego świecenia, żółtego koloru tak samo jak przy świetlówkach.
  • Na xenonie jest zupełnie inna jazda. Mam od 3 lat auto z takimi reflektorami i jak jadę z siostrą jej Toyota Yaris wcale nie starą ale bez xenonów to myślę że ona jedzie na pokojówkach. Na krętej drodze przy dopuszczalnej prawem prędkości czuje się niebezpiecznie w takim aucie. Wzrok mam dobry.
  • Jeśli nie jeździsz tylko po mieście gdzie i tak jest oświetlone oraz nie jesteś niedzielnym kierowcą, typu jeżdżę tylko do kościoła to WARTO.

Xenon to zupełnie inna jakość jazdy. Za kilka lat xenon będzie standardem w klasie C potem trafi do B aż będą go miały wszystkie samochody a auta ze zwykłymi halogenówkami będą świeciły przy tym gorzej niż oświetlenie trabanta na prądnicy 6V przy przeciętnym współczesnym samochodzie na halogenach.

Natomiast trudno potem doposażyć samochód w xenony. Bo xenony mają autopoziomowanie.
Sign In or Register to comment.