Ile trzeba zarabiać żeby kupić nowy samochód

Zarabiam DWIE średnie krajowe, czyli około 5100 na rękę. Na utrzymaniu żona i synek. Żyjemy oszczędnie. Ale... auto kupimy raczej używane. Powód? Nie mamy oszczędności gdyż przy tych zarobkach nie jesteśmy w stanie zgromadzić więcej niż 30000 zł. Obecnie mamy samochód wart 5000 zł więc kasy z jego sprzedaży nie wystarczy.

Zakup nowego samochodu za 35 tysięcy? Musielibyśmy się ograniczyć do Dacii. A tak to kupimy sobie Forda Mondeo 2.0 TDCI z 2008 roku z 6-cio biegowym manualem z jakim zawsze chciałem mieć samochód. Wygoda, komfort i bezpieczeństwo bo bałbym się jeździć z dzieckiem autem które waży mniej jak 1.5 tony.

Ludzie, nie zaglądam wam do portfela, ale jak wy to robicie, że stać was na nowe samochody za 60, 70, 80 czy nawet 100 tysięcy złotych??!?

Ile zarabiacie bo średnia krajowa wynosi około 2500 zł na rękę i w moim rozeznaniu takie zarobki nie pozwalają na zakup nowego samochodu. A może wszyscy dorabiają na czarno? Może wszyscy w tym kraju dorabiają za granicą tylko ja nie??!?

Nie każdy przecież jest lekarzem i bierze 200 zł za godzinę pracy a nowych aut na drogach jest od groma...

Komentarz

• To zależy gdzie mieszkasz i kogo masz na utrzymaniu i jak żyjesz.
    U Ciebie żona nie pracuje więc 5 tysięcy na rękę to wcale nie jest tak różowo. Mam podobne zarobki a kupuje niedługo samochód za 100 tysięcy bo moja żona zawsze pracowała a dzieci nie mieliśmy.
  • Auta za ponad 100 tysięcy bierze się w leasing. Przeczytaj dlaczego.

Na leasing musisz mieć w zależności od pojazd 1 do 3 tysięcy miesięcznie i jeszcze wkład własny. Jak tyle nie masz na sam leasing to nie stać cie na nowy samochód.
  • Na pewno bardzo wiele zależy od sytuacji mieszkaniowej. Ktoś kto mieszka "za darmo" typu u rodziców i oni płacą rachunki, dają jeść może sobie pozwolić na dobry samochód nawet zarabiając 3 tysiące złotych.

Osoba całkiem niezależna a mająca na utrzymaniu jeszcze z 2-ke dzieci i często żonę nie pozwoli sobie na zakup nowego auta przy mniejszych zarobkach niż 10 tysięcy netto. Nie mówię o autach za 40000 zł ale takie np. za 80000 - 100000 zł.
  • 2-3 średnie krajowe brutto zarobione niekoniecznie na umowę o pracę wystarczają w zupełności.
  • To zależy:

Jeśli samochód to Twoje narzędzie pracy to dasz i 100 000 zł przy zarobiach rzędu 2000 netto.

Jeśli natomiast masz mieszkanie do spłaty, dom w budowie czy dużo dzieci to dopiero przy zarobkach rzędu 10 000 / miesiąc stać cię na jakieś auto za > 50 000 zł
  • edited luty 2015
    Temat powinien się raczej nazywać: "ile trzeba miesięcznie przeznaczać na auto, żeby jeździć nowym przy X km klasy Y".

Bo jak uwzględniamy, budowy domów, żony, kochanki, dzieci i wakacje to dyskusja jest bez sensu :)

Imo na auto za 60000 - 70000, przy 25000 km rocznie trzeba mieć te 2000 zł na ten cel żeby nie dziadować.
Sign In or Register to comment.