Co wybieracie leasing czy kredyt a może zakup za gotówkę.

Mam pytanie przede wszystkim do właścicieli firm lub osób zarządzających w firmach.
W jaki sposób najlepiej finansować zakup samochodu?
Najczęściej wybierany jest chyba leasing operacyjny ze względu na jego korzyści podatkowe, ale spotykam też się z opiniami że lepsza jest pożyczka/kredyt. Kiedy może ona się bardziej opłacać.
Druga kwestia to jak dobrać harmonogram spłat w leasingu? Większość chce wpłacić 10-20 % a resztę mieć rozbite na równe raty i na koniec wykup najniższy możliwy. Ale spotykam również się z chęcią wyższego wykupu, rzędu 10-20 a nawet 30%. Jak rozumiem może się to opłacać ponieważ faktura za wykup jest nowym kosztem dla firmy a przy dłuższym użytkowaniu właśnie od niej wyliczany jest koszt amortyzacji.
Jakie macie inne pomysły?

Komentarz

• Jeśli chodzi o formę kredytowania to każda jest dobra byle by miała korzystne, niskie RSSO.
  • Tylko zakup za gotówkę, liczyłem różne kredyty na nowe samochody i ich realne oprocentowanie oscylowało w okolicach 15%. Nie będę tyle płacił bankierom skoro na lokacie dają 4%.
  • Z tego co wiem to leasing opłaca się pod 3 warunkami:
    1. Masz firmę
    2. Samochód powyżej 100 tysięcy złotych
    3. Kupujesz samochód osobowy
  • Od kilkunastu lat preferuje leasing... na własne konto. Tzn. po zakupie nowego auta odkładam 2000 zł miesięcznie na nowy samochód tak jakbym płacił leasing.
    Po kilku latach mam kasę na nowy samochód a kasę ze sprzedaży odkładam na stałe.
Sign In or Register to comment.